Menu Wolności – tydzień w Cechowej

30 maja 2019 / 5 czerwca 2019

Przez tydzień wokół 4 czerwca, zapraszamy Was na specjalnie przygotowane menu, którego inspiracją były najpopularniejsze dania kuchni polskiej przełomu lat 80’tych i 90’tych. A wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pt “Menu Wolności“, wymyślonej przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką, mającą na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność!

Okrągły stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i solidarnościowej nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów państwa, ale także po prostu do jedzenia. W dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – może stać się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów.

###############################

Od 30 maja do 5 czerwca, zapraszamy na:

PRZEKĄSKI
– Zimne nóżki w galarecie • 12