Ostatki z Hałasem!

25 lutego 2020 - 19:00 / 23:30

10zł

Późnośredniowieczne traktaty oraz księgi spowiednicze dostarczają szeregu informacji na temat elementów tańca i zachowań ludzkich w okresie zapustów, i mogą być znakomitą wskazówką, jak przygotować się do nadchodzącej zabawy. Teksty wspominają o przebraniach, skakaniu, tupaniu, klaskaniu w dłonie, poceniu się i nieprzystojnych ruchach. Oddawano się pijatyce i biesiadowaniu, mężczyźni tańczyli z kobietami w korowodach i gromadach skacząc tak mocno, że po zabawie padali bez tchu.

Najważniejszym z “kusych dni” był wtorek, do dziś znany jako podkoziołek, ostatki, kusoki czy wreszcie białostocki “śledzik”. Wykonywano tańce obrzędowe “na urodzaj” prowadzone przez dojrzałe, zamężne kobiety, zaś panny bez kawalera musiały składać pieniężne datki za tańce.

Zapustne zabawy pełne były szaleństwa – w przeciwwadze do zbliżającego się postu, w którym zalecano wstrzemięźliwość wszelaką: w jedzeniu, seksie, zabawie i śmiechu.

Wieczór poprowadzi doborowe grono tradycjonalistów o szybkich palcach i giętkich nogach pod wodzą Jacka Hałasa – Kapela Batareja i spodziewani goście z okolic.

W programie wieczoru polskie oberki i inne tańce wirowe, mołdawskie korowody, prasłowiańskie kręgi i przytupasy.

25 lutego 2020 (wtorek)
bar otwarty od 19:00, start tańców od 20:00
wejście 10zł (cały kapelusz dla muzyków!)
restauracja Cechowa, ul. Warszawska 6, Białystok

25 lutego 2020